Zatvori
Proizvodi
    0 Korpa
    Vaša korpa je prazna.
    Pretraga
    Filteri
    Jezik

    Kompletan vodič za instalaciju automatskog sistema za zalivanje

    Ugradnju automatskog sistema za zalivanje najbolje je prepustiti profesionalcima kako bi sistem funkcionisao besprekorno dugi niz godina. Ipak, jednostavnije, manje sisteme uz našu tehničku podršku i savete, možete sami montirati, čak i bez mnogo predznanja o hidraulici. Ako se odlučite za kupovinu HUNTER opreme od nas i želite sami da postavite sistem, pratite sledeća uputstva.

    Sadržaj:

    Potrebni podaci za projektovanje sistema

    Da bismo izradili projekat ili šemu sistema za zalivanje vašeg vrta, neophodni su nam sledeći podaci:

    Plan vrta:

    Projekat u razmeri ili precizna skica sa tačnim dimenzijama vrta koji treba zalivati, sa ucrtanim biljkama, objektima, stazama, škarpama, visinskim kotama, ogradama, zidovima i drugim elementima koji mogu uticati na zalivanje.

    Pritisak u vodovodnoj mreži:

    Tačan pritisak u mreži iz koje će se sistem napajati (npr. 4,5 bara). Za merenje pritiska koristi se manometar.

    cesma-sa-manometrom

    Protok vode:

    Ovaj podatak dobijate tako što na izvor vode postavite posudu poznate zapremine (npr. kofu od 10 litara), otvorite slavinu do kraja i istovremeno merite vreme štopericom. Kada se kofa napuni, zaustavite štopericu i izračunajte protok. Na primer, ako se kofa od 10 litara napuni za 20 sekundi, protok iznosi 30 litara u minuti.

    stoperica-i-kanta-za-vodu

    Priključak na izvor vode:

    Informacije o vrsti, dimenzijama i poziciji priključne cevi na koju će sistem biti povezan.

    Pozicija kontrolera:

    Izbor mesta za postavljanje kontrolera zavisi od dostupnosti električne energije. Postoje modeli za unutrašnju i spoljašnju instalaciju, a prilikom postavljanja treba imati u vidu i kablovsku vezu sa elektromagnetnim ventilima.

    Uputstvo za ugradnju POP-UP sistema za zalivanje

    1. Merenje i obeležavanje

    travnjak-sa-oznakamatravnjak-sa-kanapom

    Na osnovu šeme sistema za zalivanje obeležite kočićima mesta na kojima će biti postavljeni prskači. Vodite računa da pravilno rasporedite rotore, sprejeve i sprejeve sa rotirajućim diznama. Pripremite polietilenske cevi (tipa "okiten" ili "alkatan") i postavite ih duž budućih kanala. Cevi možete privremeno pričvrstiti ciglama ili blokovima kako biste ih ispravili.

    2. Iskop kanala

    iskop-kanala-i-cevikanal-sa-kamenjem

    Iskopajte kanal širine jednog ašova i dubine 30–35 cm. Ako radite na postojećem travnjaku, postavite najlonsku foliju pored kanala i pažljivo složite travni busen na nju. Iskopanu zemlju deponujte na foliju, a dno kanala pre polaganja cevi zatrpajte slojem peska.

    3. Postavljanje cevovoda

    kraj-kanalasecenje-cevipostavljanje-cevipovezivanje-cevi-u-kanalu

    Zatvorite krajeve cevi čepovima ili ih zaštitite najlonom kako biste sprečili ulazak prljavštine. Položite cevi u kanale i spojite ih kompresionim spojnicama. Krajeve cevi možete blago obraditi oštrim nožem radi lakšeg postavljanja spojnica. U ovoj fazi postavite i elektroinstalacije, uključujući kablove za elektromagnetne ventile i senzor za kišu.

    4. Montaža obujmica

    drvena-podloga-za-fiksiranje-cevifiksirana-cev-na-drvenoj-podlozi

    Za montažu prskača koristite obujmice. Postavite donji deo obujmice ispod cevi, a zaptivnu gumicu na predviđeno mesto. Pomoću šrafova pričvrstite obujmicu za cev tako da otvor sa navojima bude vertikalan. Burgijom Ø10 ili Ø12 mm probušite cev kroz otvor obujmice, pazeći da ne oštetite donji deo cevi.

    5. Ispiranje cevovoda

    protok-vode-kroz-rasprskivac

    Pre nego što montirate prskače i elektromagnetne ventile, obavezno isperite ceo cevovod kako biste uklonili prljavštinu i opiljke plastike nastale tokom montaže. Ako se cevovod ne ispere, može doći do zapušavanja filtera prskača i oštećenja ventila.

    6. Montaža prskača

    ugradjene-cevi-u-kanalkanal-sa-izlazom-za-rasprskivacugradjeni-rasprskivac-u-kanalupovezani-rasprskivac-i-cev

    Prskače možete montirati pomoću produženih nipli direktno na obujmice ili pomoću lakat-spojnica i komada cevi dužine oko 0,5 m. Ovaj drugi način omogućava veću fleksibilnost i lakšu nivelaciju prskača sa površinom terena. Prskači treba da budu u ravni terena, a nakon montaže kanali se zatrpavaju zemljom i prekrivaju travnim busenom. Zemlju pažljivo sabijte kako biste izbegli sleganje.

    7. Montaža elektromagnetnih ventila

    sistem-za-navodnjavanje-sa-ventilimaventil-kutija-sa-sistemom-navodnjavanja

    Elektromagnetni ventili se najčešće postavljaju u specijalne plastične šahtove i povezuju holenderskim T-razdelnicima. Jedna žica svakog ventila povezuje se sa zajedničkom žicom kontrolera, dok se preostale žice povezuju pojedinačno. Koristite vodonepropusne spojeve za povezivanje žica, čak i kada je u pitanju niski napon od 24V.

    8. Podešavanje sistema i puštanje u rad

    Kontroler sistema programira se prema detaljnom uputstvu. On automatski upravlja zalivanjem određujući termine početka i završetka zalivanja. Senzor za kišu onemogućava rad sistema u kišnim uslovima, čime se štedi voda i sprečava prekomerno zalivanje. Senzor se postavlja na sunčanom mestu gde ga kiša može direktno kvasi.

    Ključni saveti za uspešnu instalaciju

    • Na istoj liniji cevovoda koristite prskače sa istim učinkom zalivanja.

    • Sistem kap po kap instalirajte na posebnoj liniji.

    • Pratite detaljna uputstva za montažu kako biste osigurali dugotrajan i efikasan rad sistema.

    Uz kupljenu opremu od nas, na vaš zahtev obezbeđujemo šemu sistema za zalivanje i pružamo sve neophodne savete za uspešnu instalaciju.

    dijagram-sistema-za-navodnjavanje

     

    Objavite svoj komentar